Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2023

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,8 %     Brokerindex: 5,7 %    Úspora:  45 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

 Hypotéky se otřepaly z novoročního nárůstu úrokových sazeb a už třetí měsíc po sobě zlevňují. Přesto je zájem o nové hypoteční úvěry nižší.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu poklesla v dubnu průměrná úroková sazba o dalších 5 bazických bodů oproti březnu a ustálila se na hodnotě 2,85 %. Zlevnění potvrzuje i praxe. Brokerinedx, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, vykázal v dubnu hodnotu 2,70 % a opět se se jednoznačně ukázalo, že jsou hypotéky sjednané prostřednictvím zkušených hypotečních makléřů citelně levnější než udává statistický průměr. „Pokud si tak klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří u dvoumilionové hypotéky se splatností 25 let až 46 tisíc korun, což je jistě velice příjemná úspora,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

„Na poklesu dubnových úrokových sazeb hypoték se velkou měrou podílely jarní akce hypotečních bank. Česká národní banka však po delší době opět zvýšila základní úrokové sazby, repo sazba je nyní 2 %, lze tak očekávat, že v blízké budoucnosti budou banky hypotéky opět mírně zdražovat,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Méně smluv, nižší objemy

Tak jak klesá úroková sazba hypoték, mírný pokles zaznamenávají i data v počtu sjednaných hypotečních úvěrů. V dubnu si přišlo do bank pro smlouvu 6 395 klientů, což je o 263 hypoték méně než v březnu. Podobný pokles zaznamenaly i objemy půjčených peněz. V dubnu byly sjednány hypotéky za 14,6 miliard korun, o 131 milionů méně než v měsíci předcházejícím.

„Ještě výraznější je pokles v meziročním srovnání. V dubnu roku 2018 si sjednalo hypotéky 7 896 klientů za téměř 17 miliard korun. Je však nutno podotknout, že před rokem byla průměrná úroková sazba hypoték 2,51 %, v praxi dokonce 2,36 % a ještě neplatila poslední omezení v poskytování hypotečních úvěrů od centrální banky,“ podotýká Petra Horáková Krištofová.

Co však roste, je průměrná částka, kterou si lidé půjčují. V dubnu vzrostla průměrná výše hypotečního úvěru o téměř 71 tisíc na 2,85 milionu korun.

Zvyšování cen bytů zpomaluje

Začátek roku 2019 přinesl znovu mírný nárůst cen nemovitostí. Podle údajů HB Indexu došlo k nejvýraznějšímu zdražení u rodinných domů. Naopak u bytů je růst cen nejpomalejší od roku 2015, v Moravskoslezském kraji ceny stagnovaly a v Ústeckém došlo dokonce k mírnému zlevňování. Zpomalení se neprojevilo v Jihočeském a Olomouckém kraji, v širším centru Prahy dosáhly nové projekty hranice průměrné ceny přes 105 tisíc korun za metr čtvereční. Podle poradenské společnosti Deloitte ale volných bytů od developerů přibývá, na konci února jejich počet vzrostl o 8,3 % na 5 288.

Průměrná tržní cena bytů v prvním čtvrtletí letošního roku vzrostla o 1,4 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 9,6 procentního bodu. Ceny rodinných domů se během prvního čtvrtletí zvyšovaly o 2,5 procentního bodu, meziročně pak stouply o 8,3 procentního bodu. U pozemků oproti předchozímu kvartálu zaznamenáváme mírný pokles v růstu, ceny vzrostly o dva procentní body, meziročně cena vzrostla o 8 procentních bodů, tedy nejméně ze sledovaných skupin. „Podíváme-li se na celkový vývoj, ceny napříč rezidenčním trhem v prvním kvartálu letošního roku rostly mírně. Tempo růstu nájemného kopíruje tempo růstu cen bytů. U poptávek naopak pokračuje trend pozvolného poklesu poptávky, prodeje bytů byly tedy v minulém kvartálu nižší. Pro další kvartály roku 2019 Hypoteční banka očekává převážně stagnaci poptávky na trhu nemovitostí. Důvodem jsou především vysoké ceny a ztížené financování. Stagnace se dá očekávat i na straně nabídky. Tempo růstu cen bytů bude nadále mírně zpomalovat. Pokračující stagnující nabídka a vyšší poptávka u tržního nájemného ve velkých městech bude nadále tlačit na pokračující mírný růst nájemného,“ uvádí Petr Němeček, ředitel odboru Nemovitosti Hypoteční banky.

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Koncem dubna snížila úroky u hypoték Air Bank, všechny sazby poklesly o 0,2 procentního bodu. U hypoték od 300 do 700 tisíc korun je nyní úroková sazba 3,09 %, u hypoték od 700 tisíc do 1,5 milionu korun 2,89 % a u hypoték od 1,5 do 30 milionů korun pak 2,79 %. Sazby platí pro nové hypotéky na koupi nemovitosti či na refinancování hypotéky z jiné banky s fixací na 5 let.

Podobně snižuje úrokové sazby hypoték i Fio banka. Nejnižší je roční fixace úvěru se sazbou od 2,38 %. Výhodnější nabídka je připravena pro zájemce o tříletý fix, místo 2,58 % teď můžou získat hypotéku s úrokovou sazbou od 2,48 %. Stejná nabídka, tedy úroková sazba 2,48 % platí i pro nejdelší pětiletou sazbu. Navíc mohou klienti využít všechny stávající benefity, jako je mimořádná splátka bez poplatků i možnost flexibilního snižování měsíčních splátek díky speciálnímu Hypospořicímu kontu, které je ke každé hypotéce zdarma.

Česká spořitelna se rozhodla podpořit zájemce o takzvané prvobydlení. Těm, kteří si pořizují své první bydlení, banka poskytne hypotéku do 90 % LTV. Nabídka není podmíněna věkem, ale zápisem v katastru nemovitostí, žadatel nesmí vlastnit žádnou nemovitost. Úroková sazba je u těchto zvýhodněných úvěrů stejná jako u hypoték do 80 % LTV.

Zlevnit a zpřístupnit pořízení vlastního bydlení na hypotéku chce i ČNB spolu s ministerstvem financí. Novinka by měla umožnit mladým do 36 let získat hypotéku až do 100 procent hodnoty nemovitosti, navíc s mírnějším omezením ohledně výše příjmů. Jde však zatím o návrh, od kdy by měla platit, není jasné.

Stavební spořitelny poskytly letos do konce dubna úvěry za 15,2 miliard korun, meziročně o třetinu méně. Naopak zájem o nové smlouvy o stavebním spoření stoupl meziročně o dvě procenta na 163 600. Vyplývá to z výsledků tuzemských stavebních spořitelen.

Českomoravská stavební spořitelna snížila úrokové sazby úvěrů o 0,15 procentního bodu. Zajištěné úvěry tak lze v ČMSS získat se sazbou od 2,34 procenta. Klesly přitom úrokové sazby pro nové klienty i pro refinancování. Spořitelna zároveň zvýšila úročení stavebního spoření o 0,2 procentního bodu. Podle člena představenstva ČMSS Jochena Maiera se tak maximální výnos může přiblížit čtyřem procentům.

Vlastnosti nejen „akčních“ produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře