Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték - červenec 2022

Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). Objem produkce členů AHM činí každoročně několik desítek miliard korun.

Hypomonitor: 5,40 %     Brokerindex: 5,25 %    Úspora:  80 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Leden nikdy v historii nebyl pro hypotéky úspěšný. Letos je však propad daleko markantnější. Výrazněji rostly úrokové sazby hypoték, navíc klesají i počty uzavřených hypotečních smluv.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se hypoteční začátek roku příliš nepovedl. Úroková sazba hypoték si v lednu připsala dalších 0,09 procentního bodu, průměrná úroková sazba hypoték se tak vyšplhala na 2,28 %. Hypotéky zdražovaly i v praxi, také Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, se zabydlel nad hranicí dvou procent. Konkrétně byla jeho hodnota v lednu 2,13 %.

I tak si však stále drží dostatečný odstup od průměru, což pro klienty znamená ve výsledku nemalou úsporu. „Když tedy klient požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, ušetří na klasické dvoumilionové hypotéce se splatností 25 let téměř 45 tisíc korun. To rozhodně není zanedbatelná částka,“ vypočítává Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Konkrétní úsporu si ostatně může každý ověřit sám na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

 Zájem o hypotéky na bodu mrazu

V loňském roce už sice nebyl zájem o hypotéky tak rekordní jako dříve, ale celkově se hypotečním úvěrům dařilo. A pak přišla ledová lednová sprcha. V prvním měsíci letošního roku si sjednalo hypotéku „jen“ 7 783 lidí, což je o 1 568 méně než v prosinci.

 „Počátek roku je vždy slabší, nicméně se zdá, že se začíná potvrzovat výhled odborníků, že s růstem úrokových sazeb hypoték a celkově přísnějším podmínkám získání hypotečního úvěru bude počet poskytnutých hypoték nižší, než vykazovaly minulé rekordní roky. Nicméně stále je možné říct, že i tak je nyní dobrá doba pro pořízení vlastního bydlení na hypotéku sjednanou prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Pod bod mrazu neklesá jenom venkovní teplota, ale také objemy sjednaných hypoték. V lednu banky půjčily klientům celkem 16,5 miliardy korun, což je nejméně od července loňského roku a o 3,6 miliardy méně než v prosinci. Zajímavé však je, že se podle statistik České národní banky v loňském roce rychleji navyšoval objem refinancovaných hypotečních úvěrů než nově sjednaných hypoték. „Do budoucna tak můžeme očekávat zase větší boj o refinancování,“ dodává Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Ceny bytů a domů rostou pomaleji, pozemky přestaly růst

Také poslední čtvrtletí loňského roku bylo ve znamení růstu cen rezidenčních nemovitostí. Výjimkou se staly pozemky. Oproti roku 2016 byl znatelný zejména nárůst cen rodinných domů, u bytů se tempo růstu tolik nelišilo.

Průměrná tržní cena bytů ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 3,1 procentního bodu, meziročně si ceny bytů připsaly 11,9 procentních bodů. Ceny rodinných domů se během posledního čtvrtletí zvyšovaly o něco pomaleji, a to o 2 procentní body, meziročně pak stouply o 7,5 procentního bodu.  U pozemků poprvé v historii cena nevzrostla, meziročně cena pozemků vzrostla o 4,4 procentního bodu.

Celkově je možné konstatovat, že se meziroční růst cen bytů ve srovnání s rokem 2016 zpomalil. Očekávaný vývoj na trhu je takový, že ceny všech druhů rezidenčních nemovitostí i nadále porostou, avšak tempo růstu se již zmírní. Zejména v Praze se totiž ceny cihlových bytů i v širším centru stávají pro běžné kupující nedostupnými. Na trhu však stále panují výhodné podmínky financování, ale poptávka už pomalu začíná oslabovat.

Co nového u hypotečních makléřů

Česká národní banka si připravila pro zájemce o hypotéku jednu nemilou věc. A to, že od ledna nebude tolerovat dofinancování hypotéky jiným úvěrem. Nadělá tak vrásky především těm klientům, kteří kvůli omezení poskytování hypoték do 90 % LTV, nemají dostatek vlastních prostředků. Dosud bylo možné doporučení centrální banky obejít a chybějící peníze dofinancovat pomocí stavebního spoření či jiného úvěru. Navíc ČNB na svém únorovém zasedání opět zvýšila základní úrokové sazby, dvoutýdenní repo sazbu o 0,25 procentního bodu na 0,75 % a díky tomu lze očekávat, že i banky budou nadále zvyšovat úrokové sazby hypoték. Hypoteční odborníci tak očekávají, že se budou průměrné úrokové sazby hypoték s pětiletou fixací na konci letošního roku přibližovat tříprocentní hranici.

S jarní kampaní přišla Hypoteční banka, která nabízí takzvaného doktora Hypotečku. Vlastnosti nejen tohoto produktu, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi představí naši hypoteční makléři. 

 

 Zeptat se makléře