Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Zima je v plném proudu, ochlazení zaznamenal i hypoteční trh. V listopadu se již projevila regulační opatření centrální banky. Zatímco úrokové sazby hypoték raketově rostou, zájem klientů o hypoteční úvěry opadá.

Předpovědi, že koncem roku budou úrokové sazby hypoték atakovat tříprocentní hranici, se zdárně naplňují. Česká národní banka vesele zvyšuje základní sazby, hypoteční banky jí pak logicky sekundují. Podle údajů Fincentrum Hypoindexu se průměrná úroková sazba hypoték v listopadu vyšplhala na 2,78 % (o 12 bazických bodů více než v říjnu) a dosáhla podobné hodnoty jako v červnu roku 2014. I když úrokové sazby hypoték rostou, stále jsou zhruba na poloviční hodnotě oproti situaci před deseti lety.

A jak se vede hypotékám v praxi? Brokerindex, který sleduje vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, také nezahálí, nicméně jeho výše se stále udržuje na hodnotě o pár desetin procentního bodu níže. „V listopadu tak konkrétně dosáhl hodnoty 2,65 % a opět jasně dokazuje, že hypotéka sjednaná prostřednictvím zkušeného hypotečního makléře může být o hodně levnější, než vykazuje statistický průměr,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz. Pokud bychom si to ukázali na příkladu, tak klient, který si požádá o hypoteční úvěr prostřednictvím vybraného hypotečního makléře, v průměru ušetří na klasické hypotéce ve výši dvou milionů korun a splatnosti 25 let až 40 tisíc korun, což je rozhodně nezanedbatelná částka. Konkrétní úsporu si lze snadno ověřit na naší hypoteční kalkulačce

hypoteční kalkulačka

Regulace v poskytování hypoték už dopadla na klienty

Nejenom rostoucí úrokové sazby hypoték, ale také další říjnová omezení v poskytování hypotečních úvěrů si už vybírá svoji daň. Zdaleka ne každý po změnách na hypotéku dosáhne. Pro připomenutí, od října 2018 by banky na doporučení ČNB neměly poskytnout hypotéku klientovi, jehož celkový dluh překročí devítinásobek jeho čistého ročního příjmu (DTI) a zároveň splátky všech jeho úvěrů přesáhnou 45 % jeho měsíčního čistého příjmu (DSTI).

V listopadu si sjednalo hypoteční úvěr o téměř dva tisíce klientů méně než v říjnu, konkrétně bylo uzavřeno 8 617 smluv. A ruku v ruce s počtem uzavřených hypoték klesly i objemy půjčených peněz. Klienti si na hypotéku půjčili v listopadu necelých 19,5 miliardy korun, což je skoro o 4,8 miliardy méně než v předchozím měsíci.

Počty uzavřených hypotečních smluv klesly podle Hypoindexu i meziročně, a to o 829 smluv. Objemy jak v letošním, tak i loňském listopadu, zůstaly na podobné hodnotě.

hypoteční kalkulačka 

Co nového u hypotečních makléřů

Zvyšující se úroky hypoték nepostihnou jen nových žadatelů o hypoteční úvěr, růst se dotkne také klientů, kterým v současné době končí fixace. „Zejména klienti, kterým končí tříletá fixace, se budou muset připravit na to, že budou v dalším období platit vyšší měsíční splátky. Ty původní totiž měli vypočteny v době, kdy byly úrokové sazby na historicky nejnižších hodnotách. Pokud se při refinancování obrátí na zkušeného hypotečního makléře, nemusel by rozdíl ve splátkách být tak markantní,“ připomíná Petra Horáková Krištofová a dodává, že přestože nedošlo k navýšení základních sazeb u ČNB, hypoteční banky budou pravděpodobně v mírném nárůstu úrokových sazeb hypoték pokračovat.

Už 10. prosince zdražila Hypoteční banka Jasnou hypotéku, úrokové sazby vyšplhaly o další jednu až dvě desetiny podle konkrétních fixací. Hypotéku v pásmu LTV do 70 % s pětiletou fixací lze nyní pořídit za 3,19 % a do 80 % LTV za 3,39 %. A zdražují i ostatní banky, například u Air Bank vzrostly sazby od prosince o čtyři desetiny procentního bodu u hypotéky nad 1,5 milionu korun na 3,19 %, u hypotéky od 700 tisíc do 1,5 milionu korun na 3,29 % a u nejnižší hypotéky do 700 tisíc korun na 3,49 %. Platí pro nové i refinancované hypoteční úvěry s fixací na pět let.

O sto šest půjčují nyní stavební spořitelny. V meziročním srovnání o čtvrtinu korun více a mají našlápnuto na rekordní celoroční výsledky. Úrokové sazby úvěrů ze stavebního spoření se totiž hodně blíží hypotékám, leckdy lze dosáhnout i na sazby nižší.

Zvyšování základních sazeb ČNB a zpřísňování podmínek v poskytování úvěrů tak paradoxně nahrává stavebnímu spoření, kdy klient nejdříve spoří a v momentě, kdy má naspořenou na účtu potřebnou částku, dosáhne na výhodný úvěr, jehož sazba se po celou dobu splácení již nezmění.

A jedno upozornění nakonec. Ať už splácíte hypotéku, nebo spoříte u stavební spořitelny, pohlídejte si správné datum prosincové splátky. O svátcích ani banky nepracují, peníze by pak nemusely dorazit a zejména u stavebního spoření byste v případě nedoručení platby mohli přijít o státní podporu.

Vlastnosti nejen "akčních" produktů, ale i všech ostatních, které aktuálně nabízí český hypoteční trh, vám rádi bezplatně představí naši hypoteční makléři. A rádi s vámi najdou nejvýhodnější řešení právě pro váš případ.

 Zeptat se makléře