Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Hypoindex - FINCENTRUM HYPOINDEX hodnotí vývoj cen hypoték v rámci českých bank (více na www.hypoindex.cz). Hypokalkulačka tato data používala do 1/2022.
Hypomonitor - data České bankovní asociace obsahují data všech tuzemských bank a stavebních spořitelen poskytujících hypoteční úvěry na domácím trhu. Hypokalkulačka tato data používá od 2/2022.
Brokerindex - hodnotí vývoj cen hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, zakládajícími členy Asociace hypotečních makléřů (AHM). 

Hypomonitor: 5,35 %     Brokerindex: 5,17 %    Úspora:  95 000 Kč*

*úspora realizovaná při splatnosti 25 let, při výši hypotéky 3 000 000 Kč a konstantních podmínkách úvěru

Požádat makléře o nabídku

 

Přestože úrokové sazby hypoték plíživě rostou, zájem klientů o hypoteční úvěry neutichá. Ba naopak. Podle údajů hypotečních makléřů je mezi klienty o hypotéky větší zájem než v dubnu.

Podle údajů Fincentrum Hypoindexu pokračovaly i v květnu sazby hypoték v růstu, i když jen nepatrném. Průměrná úroková sazba hypoték vzrostla o 0,02 procentního bodu na 2,03 %. Podle odborníků by se mohly průměrné sazby hypoték kolem dvouprocentní hranice nějakou dobu udržet.

"Praxe již klasicky dokazuje, že je možné u vybraných hypotečních makléřů sehnat hypotéku ještě levněji,“ připomíná Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz.
Brokerindex, který sleduje vývoj ceny hypoték zprostředkovaných vybranými hypotečními makléři, členy Asociace hypotečních makléřů, totiž stále ještě vykazuje hodnoty s jedničkou na začátku. V květnu se tak ustáli na hodnotě 1,88 %, což je o 0,15 % méně, než vykazuje statistický průměr.

„Vezme-li si tedy klient například hypotéku dva miliony korun se splatností 25 let prostřednictvím hypotečního makléře, ušetří u tohoto modelového příkladu při konstantních podmínkách úvěru více jak 43 tisíc korun. A to není zrovna málo,“ říká Petra Horáková Krištofová.
Konkrétní úsporu si můžete ověřit na naší hypoteční kalkulačce.

hypoteční kalkulačka

Zájem klientů o hypotéky stále roste

Během května banky zaznamenaly přes deset tisíc nových žádostí o hypotéku, což je podle dat z Hypoindexu zájem podobný jako v březnu. Dubnový propad byl tedy jen drobným výkyvem.
Stejně jsou na tom i objemy. V květnu si lidé sjednali hypotéky celkem za více než 21 miliard korun, což je o 3,5 miliardy více než v dubnu a přibližně stejně jako v březnu.
Za celý letošní rok už banky uzavřely 47 335 smluv o hypotečním úvěru v celkovém objemu za 96,3 miliardy korun. „Tato čísla jen dokazují fakt, že se klienti vidiny vlastního bydlení nevzdávají a raději si vyřizují hypoteční úvěr ještě dříve, než hypotéky zasáhne další zpřísnění podmínek,“ uvádí Petra Horáková Krištofová.

Zpřísnění podmínek hypoték od ČNB se odkládá

Jak nás jindy protahování schvalování zákonů u poslanců zlobí, tentokrát je odklad pro zájemce o hypotéky pozitivní. Strach z dalšího oznámení České národní banky ohledně legislativní pravomoci omezovat hypotéky (více zde) výrazně opadl. Návrh zákona nenachází podporu v koaliční radě a jeho přijetí se tak zřejmě odloží do příštího volebního období. „Návrh vyvolal v prvním čtení poměrně velké kontroverze. Poslanci se snaží zmírnit požadavky ČNB a navrhují, aby banky mohly půjčovat 5 % z objemu nových hypoték bez ohledu na nová pravidla místo 3 %. Nechtějí také omezit refinancování. V současnosti není dokončeno ani druhé čtení, což znamená, že poslanci do předlohy ještě nenačetli pozměňovací návrhy. Je tedy velmi nepravděpodobné, že by sněmovna v tomto volebním období normu schválila,“ říká předseda parlamentního rozpočtového výboru Václav Votava.

ČNB se však nevzdává a vydává další signál, že to s omezováním úvěrů na bydlení myslí vážně. Když zatím neprošla novela zákona, spustila úřední sdělení: k ukazateli LTV přidala další omezující parametry – velikost celkových dluhů by neměla překročit osminásobek ročního příjmu žadatele (ukazatel označovaný jako Debt to Income, čili DTI) a výše ročních splátek všech úvěrů by neměla překročit 40 % jeho příjmu (ukazatel Debt Service to Income, DSTI). Další opatření směřují i na spotřebitelské úvěry. Poskytovatel úvěru si musí u klienta, který už má hypotéku, ověřit, zda by ho kombinace úvěrů nepředlužila. Regulace se tak zaměřuje i na častý problém obcházení dosavadních pravidel, kdy lidé hypotéky na bydlení kombinovali se spotřebitelskými půjčkami. Nově ČNB doporučila bankám přísněji dohlížet i na prodej hypoték prostřednictvím zprostředkovatelů. Poskytovatelé by neměli vytvářet taková pobídková schémata pro zprostředkovatele, která ve svém důsledku vytvářejí podmínky pro vznik systémových rizik.

hypoteční kalkulačka

Co nového u hypotečních makléřů

Hypotékám již přestala vládnout Hypoteční banka, v prvním čtvrtletí 2017 se po osmi letech stala lídrem hypotečního trhu Česká spořitelna s třetinovým podílem hypoték (poskytla hypotéky v objemu 17,5 miliardy korun). Pro klienty je však daleko zajímavější další zpráva, a to že Česká spořitelna se rozhodla jít proti proudu a hypotéky zlevňuje. Nyní snížila úrokové sazby u hypoték s pěti, osmi a desetiletou fixací, a to o 0,2 procentního bodu. Pětiletou a osmiletou fixaci si tak zájemci o hypotéku mohou pořídit se sazbou od 1,99 % a desetiletou od 2,09 %. Akce platí pro hypotéky do 80 % LTV při splácení z aktivního účtu u České spořitelny se sjednaným pojištěním schopnosti splácet a pro smlouvy uzavřené do 9. července 2017.

Od června se rozhodla zlevnit hypotéky nad 1,5 milionu korun i Air Bank. Banka zatím neposkytuje hypotéky nové, soustřeďuje se pouze na refinancování. Kdo si nyní převede k bance hypotéku do 1,5 milionu korun, může počítat s pevnou úrokovou sazbou hypotéky 2,19 % a pohyblivou úrokovou sazbou hypotéky 2,20 %. U hypoték nad 1,5 milionu korun je pevná úroková sazba nyní 1,99 % a pohyblivá rovná dvě procenta. Tyto úroky nabízí banka u všech nově převáděných hypoték bez jakýchkoli podmínek nebo smlouvání, vybrat si lze pevnou sazbu s pětiletou fixací, nebo pohyblivou sazbu s pětiletým stropem.

Další novinkou je stále častější odložené čerpání hypoték. Problémy bankám dělá hlavně 15% limit poskytnutí hypoték se zástavou 80 až 90 %. Čerpání hypotéky tedy některé banky přesouvají na další čtvrtletí. Například mBank odložila již na konci na konci května čerpání hypotečních úvěrů s vyšší jak 80% hodnotou zástavy nemovitosti na červenec.

Jestli jsou novinky výhodné právě pro vás, vám kvalifikovaně a bezplatně prozradí naši hypoteční makléři. 

 Zeptat se makléře