Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Růst úrokových sazeb u hypoték  nahrává hypotečním makléřům. Zájemci o úvěr totiž častěji přemýšlejí, jak neplatit víc, než je nutné. Makléř navíc může pomoci i se sháněním dokumentů nebo vyplňováním formulářů. Z dosavadních statistik vyplývá, že pouze 35 % hypoték sjedná klient v bance přímo.

Zbylých 65 % hypoték  zprostředkují externí partneři bank, tedy hypoteční makléři, drobní zprostředkovatelé a také tzv. tipaři. To mohou být například realitní kanceláře, které dají konkrétní pobočce banky za odměnu tip na klienta. Zájemce o služby hypotečního makléře tak často narazí na firmy či jednotlivce budící dojem hypotečního makléře, ale reálně takové služby vůbec neposkytující.

Cena za služby makléřů

Standardní služby hypotečních makléřů jsou pro klienty bezplatné. To ale neznamená, že pracují zadarmo. Veškeré náklady spojené s vyřízením hypoték  platí příslušná banka. Není pravda, že by se makléři při výběru banky řídili jen podle výše provize - banky totiž největším makléřům poskytují naprosto shodné provize. K tomu je třeba připočíst fakt, že pro makléře je prestižní pracovat se všemi hypotečními produkty. Kdyby z nějakého důvodu upřednostňoval jednu nebo dvě banky, brzy by o licence ostatních bank přišel.

hypoteční kalkulačka



Vedle standardních služeb lze u makléře vyjednat i speciální služby, jako je například vyřízení hypotéky  na základě plné moci. Takové zastupování klienta je pro makléře personálně náročnější, proto se za ně platí. Poplatek se pohybuje v rozmezí deset až dvacet tisíc korun a tuto službu využívají zejména cizinci, kteří se v Česku nezdržují. Jedinými standardními náklady klienta jsou tedy peníze za kolky (ty vyžaduje katastr) a příslušné bankovní poplatky. Zapojení makléře do procesu vyřízení hypotéky  tedy klientovo řešení rozhodně nijak neprodraží.

Kdo je hypoteční makléř?

Za hypotečního makléře bývá často mylně považován každý, kdo je externím spolupracovníkem banky. Odhaduje se, že v České republice existuje až na 40 000 drobných zprostředkovatelů, z nichž velké procento má tuto činnost jen jako přivýdělek.

Tito spolupracovníci ovšem nepracují makléřským stylem, protože většinou mají licence pouze jedné nebo dvou bank. Celkový počet hypotečně-makléřských firem nepřekračuje v České republice dvě desítky. Největší hypoteční makléři českého trhu založili v roce 2006 Asociaci hypotečních makléřů. Všichni její členové se zavázali dodržovat ve vztahu ke klientovi příslušný etický kodex.

Na trhu hypoték  existují desítky hypotečních produktů, které mohou mít tisíce různých kombinací parametrů. Když chce klient získat nejvhodnější produkt pro svůj případ, musí obejít všechny banky, nechat si zpracovat závazné nabídky a ty si doma porovnat. Dobrý hypoteční makléř by však měl být schopen nalézt nejvhodnější produkt už během první schůzky, a to za předpokladu, že mu klient správně sdělí všechny relevantní údaje. Hypoteční makléři jsou v nepřetržitém kontaktu s bankami, proto disponují aktuálními informacemi o daných produktech a jejich podmínkách. Vedle toho hypoteční makléři nabízejí podporu při vyřizování administrativy, komunikaci se všemi zúčastněnými stranami a vyřízení úvěru. To pro klienta znamená úsporu času a také méně stresu a starostí. V praxi to vypadá tak, že po výběru nejvhodnějšího produktu klient makléři dodá potřebné dokumenty k doložení příjmů, s makléřem vyplní žádost o hypoteční úvěr a makléř se už postará sám o vše ostatní.

Zkompletuje úvěrovou složku klienta (v ní musí být dokumenty týkající se jak klienta, tak nemovitosti), tu předá bance, sleduje proces schválení úvěru a klienta následně vyzve k podpisu úvěrové smlouvy. Tu klient podepisuje v doprovodu osobního makléře, který tak v případě nejasností může klientovi vysvětlit její formulace. Podpisem smlouvy práce hypotečních makléřů zdaleka nekončí. Musí se ještě postarat o čerpání hypotéky, tedy o převedení peněz z banky na účet prodávajícího. K němu dojde po splnění podmínek specifikovaných v úvěrové smlouvě. Dobrý hypoteční makléř by měl být klientovi k dispozici po celou dobu splatnosti úvěru. Mnoho klientů se obrací na makléře také proto, že díky velkému objemu hypotečních úvěrů, které makléři ročně uskuteční, mohou získat speciální, zvýhodněné podmínky, jako jsou nižší úrokové sazby nebo slevy na bankovních poplatcích.

Petra Horáková Krištofová
Asociace hypotečních makléřů

Požádat makléře o radu