Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Úrokové sazby hypoték se stále drží kolem dvou procent, zájem lidí o pořízení vlastního bydlení neustává. Ba naopak, v prvním čtvrtletí letošního roku si o hypotéku na dům či byt požádalo 28 466 klientů, o úvěr ze stavebního spoření požádalo 18 475 lidí.

Celkem si tedy trh bydlení připsal 19% nárůst oproti stejnému období roku 2016. Rostou však také ceny nemovitostí a s tím jde ruku v ruce i růst nájemného.

Hypotéka výhodnější než nájem

Modrá pyramida a Asociace realitních kanceláři České republiky zpracovaly již potřetí ukazatel, který srovnává v jednotlivých krajích České republiky výši průměrné měsíční splátky hypotéky na vlastní bydlení s průměrnou výší nájemného. Vyplývá z něj, že ačkoliv lze obecně doporučit vlastní bydlení jako nejlepší investici ve všech regionech republiky, často záleží na konkrétním rozdílu mezi nájmem a výší splátky hypotéky.
Nejmenší rozdíl mezi nájemním bydlením a placením splátky hypotéky či úvěru ze stavebního spoření je kromě Prahy na jižní Moravě a v Pl¬zeňském kraji. Naopak nejméně finančně náročné je nájemní bydlení v Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji.

hypoteční kalkulačka

Zajímavý vývoj zaznamenal Index bydlení MP v Praze. Ke konci roku 2016 bylo hlavní město jediným regionem, kde je průměrné nájemné vyšší, než splátka úvěru na průměrně veliký byt. Index bydlení MP zde dosahuje hodnoty 101 % (oproti 98 % k 30. 9. 2016), nájem na 1 m2 průměrného bytu zde dosahuje 101 % splátky úvěru na průměrný byt přepočtené na 1 m2. „U průměrného bytu v Praze je tak levnější splácet jej hypotékou než hradit za něj nájem,“ komentuje výsledky předseda představenstva Modré pyramidy David Formánek.

Zcela opačná situace byla v posledním čtvrtletí loňského roku ve čtyřech krajích na severovýchodě České republiky. V Moravskoslezském, Olomouckém, Karlovarském a Pardubickém kraji se poměr průměrného nájemného k průměrné splátce pohyboval od 63 % do 69 %. „Což znamená, že splátka nájemného je o více než třetinu nižší než splátka úvěru na bydlení. Je přitom zajímavé, že na konci třetího čtvrtletí 2016 to bylo v případě Olomouckého a Karlovarského kraje jen okolo 7 %,“ doplňuje Jaroslav Novotný, prezident Asociace realitních kanceláří ČR.

Index bydlení MP ukazuje, jaký je podíl průměrného nájemného (poskytuje Asociace realitních kanceláří ČR) k průměrné splátce úvěru na bydlení od Modré pyramidy v daném kraji. Čím je podíl vyšší, tím snazší je přejít z nájemního bydlení do bydlení vlastního financovaného na úvěr.

Index počítá s průměry a situace může být ještě v jednotlivých městech a na venkově jiná, přesto je dobrou orientační pomůckou. „Poměr mezi výší nájemného a průměrnou splátkou hypotéky je důležitým ukazatelem také při úvahách o pořízení bytu či domu jako investici. Zejména v Praze se vyplatí pořídit dům či byt na hypotéku a pak je pronajímat. Nájemné zde splátku hypotéky plně pokryje,“ říká webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz Petra Horáková Krištofová.

hypoteční kalkulačka

Vypočítat si orientační měsíční splátku hypotéky a zjistit tak, jestli pokryje v místě obvyklé nájemné, můžete i na naší hypoteční kalkulačce. „Přestože jsou nyní hypotéky hodně levné a dostupné, je třeba počítat s tím, že v průběhu splácení hypotéky se sazby jistojistě zvýší. Vždyť hypotéka je často závazek na 15, ale i 25 let. Proto je rozumné splátku hypotéky nepřepálit a nechat si i v době splácení dostatečnou finanční rezervu, která by měla pokrýt výpadek příjmů minimálně na tři, ale raději na šest měsíců,“ radí Petra Horáková Krištofová.

Podle statistik makléřských společností uvažují o pořízení nemovitosti na hypotéku dvě třetiny lidí. V průměru si naspoří kolem 20 % z ceny nemovitosti a zbytek financují hypotékou. Je to pro ně totiž ve většině míst republiky výhodnější, než platit nájemné.

 Zeptat se makléře