Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

V září 1995 získala první banka licenci k vydávání hypotečních zástavních listů. Přibližně v průběhu října došlo k čerpání první plnohodnotné hypotéky občanem České republiky.

Za 20 let poskytly banky v České republice fyzickým osobám na bytové potřeby 900 tisíc hypoték v objemu více než 1,4 bilionu korun. Díky hypotékám tak bylo postaveno nebo zrekonstruováno za 20 let v Česku více než 750 tisíc nemovitostí.

Ve čtvrtek 15. října 2015 proběhlo ve Velkém sále paláce na Žofíně v pořadí již 185. Žofínské fórum na téma 20 let hypoték na českém trhu a jejich budoucnost. Konferenci zahájil Miroslav Singer, guvernér České národní banky, který seznámil posluchače s provedeným oslabením koruny a jeho pozitivním dopadem na obrat hospodářského vývoje. Zmínil současný poměrně rychlý růst české ekonomiky, který je tažen všemi složkami domácí poptávky. Z videozáznamu promluvil k zúčastněným poslanec Evropského parlamentu Luděk Niedermayer. Podle něj je důležité, aby banky měly při poskytování úvěrů dostatečné kapitálové zajištění, a to především v období bankovní krize a po krizovém období.  

Uvažování klientů se změnilo

Petr Kučera, výkonný ředitel a místopředseda představenstva CRIF – Czech Credit Bureau, vysvětlil roli úvěrových registrů při rozvoji hypotečního trhu a zdůraznil důležitost přístupu poskytovatelů úvěrů k informacím o celkovém úvěrovém zatížení klienta. Podle něj se celkové zadlužení za 10 let zvýšilo třikrát, zatímco mzdy vzrostly jen o 47 %. Díky registrům je dnes 39 % žádostí klientů zamítnuto, u jedné třetiny žadatelů je to právě z důvodu jejich předlužení.

Další z přítomných řečníků, Pavel Ševčík, první generální ředitel Českomoravské hypoteční banky, připomněl, jaké výhody dvacetileté působení bankovních institucí na hypotečním trhu přineslo. V první řadě zmínil změnu uvažování klientů, kteří v polovině devadesátých let minulého století považovali hypotéku za cestu ke ztrátě střechy nad hlavou, kdežto dnes je hypotéka vnímána jako možnost, jak naopak vlastní bydlení získat. Podle něj způsobily hypotéky rozvoj bydlení, neboť díky nim se dnes staví v Česku pětkrát více developerských projektů než v roce 1995.

hypoteční kalkulačka

Hypotéka se stala běžným produktem

Oproti počátečním létům je již hypotéka považována za zcela běžný produkt. Zatímco v prvních pěti letech bylo v Česku poskytnuto občanům zhruba 30 tisíc hypoték, za posledních pět let to bylo již více než 400 tisíc a místo původně jedné banky si dnes mohou klienti vybrat z nabídky 18 bank.

Obrovský posun zaznamenal vývoj samotného produktu. V začátcích nebylo možné získat hypotéku na více než 70 % hodnoty nemovitosti, postupem času začaly banky půjčovat bonitním klientům i
100 % hodnoty. Přidaly flexibilitu ve splácení, zrychlily proces žádosti o hypotéku a začaly klientům nabízet řadu služeb na míru.

„Zatímco v prvních letech se počítal proces vyřízení hypotéky na týdny a měsíce, dnes zvládnou zkušení hypoteční makléři v ideálním případě vyřídit pro klienta hypotéku za pár dní,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka portálu Hypokalkulačka.cz, a pokračuje: "Nabídka hypotečních produktů a jejich variant je dnes obrovská, což může často klienty zmást či je svádět k výběru nevhodného řešení. Ale právě od toho zde mají zkušené hypoteční makléře, aby se chyb vyvarovali."

Rok 2015 bude rekordní

Předseda představenstva Hypoteční banky Jan Sadil představil současnou situaci na trhu hypoték a naznačil možný směr budoucího vývoje v této oblasti. Podle něj zažívá letos hypoteční trh rekordní rok jak v počtu poskytnutých hypotečních úvěrů, tak v nejnižší historické míře úrokové sazby.

„V letošním roce poskytly banky v České republice svým klientům téměř 180 miliard korun, přičemž za uplynulých 20 let je to již v nominální hodnotě úctyhodných 929 miliard korun, které si české domácnosti půjčily od bank na bydlení. Zároveň se úroková sazba letos dotkla historického minima, kdy dosahovala jen 2,11 procenta. To je za dvě dekády fungování hypoték na českém trhu obrovský posun, neboť v roce 1995 byla běžná úroková sazba 14 procent,“ připomněl Jan Sadil. Podle něj zůstanou úrokové sazby minimálně do konce roku 2016 stále nízké, mírný nárůst se i dle predikcí ČNB dá pak očekávat počátkem roku 2017.  

Hypotéka pod zákonem

Posledním z řečníků byla Lenka Jurošková, náměstkyně ministra financí ČR, která přiblížila nový zákon o úvěru pro spotřebitele, který se bude nově týkat také úvěrů do 5 000 korun a hypoték. Podle náměstkyně ministra financí ČR pro mezinárodní vztahy by měla nová právní úprava úvěru pro spotřebitele zavést stejné principy regulace a ochrany spotřebitele jako v ostatních sektorech finančního trhu a vytvořit podmínky pro účinný dohled.

 

Požádat makléře o radu