Tyto stránky používají k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním těchto stránek s tím souhlasíte.

 hypoteční kalkulačka

Kladno - 1 600 000 Kč | 4,79%, Praha 9 - 4 080 000 Kč | 4,79%, Praha 1 - 8 900 000 Kč | 4,89%, Svitavy - 950 000 Kč | 4,99%,
*realizované úrokové sazby našich klientů
Brno - 1 200 000 Kč | 4,49%, Praha 4 -  3 100 000 Kč | 4,79%, Praha 7 - 300 000 Kč | 4,69%, Praha 2 -  6 000 000 Kč | 4,39%,
*realizované úrokové sazby našich klientů

Stále více lidí žádá o hypotéky na malé byty. A není to jenom proto, že by na větší neměli peníze, ale proto, že často v bytě žije pouze jeden člověk.

Podle průzkumu Trendy v bydlení finanční skupiny Wüstenrot žije samo 8 % obyvatel v produktivním věku, přičemž tento způsob života volí 12 % mužů a 4 % žen. Sami ale nebydlí jen singles, začíná přibývat i takzvaných mingles, neboli lidí, kteří stálého partnera mají, ale nechtějí s ním sdílet bydlení. Tito lidé pokládají společnou domácnost za nudný stereotyp, který může být překážkou vztahu. Nejsou výjimkou ani manželé, kteří vychovávají děti odděleně. A právě tito lidé zvyšují poptávku po hypotékách na menší byty.

Spolu, ale zároveň sami

Oddělený život vyhovuje i Ivaně s Petrem, kteří jsou partnery již čtyři roky. „Po třech letech společného života jsme se rozhodli, že budeme bydlet spolu, a tak jsem se k Petrovi nastěhovala. Po půl roce nám ale došlo, že takhle to fungovat nebude. Každý z nás potřeboval svůj prostor a čas sám pro sebe. Ve společném bytě to byl najednou problém. Proto jsme se domluvili, že si najdu byt a na nějaký čas zkusíme žít odděleně a začneme zase randit. Změna náš vztah oživila a podařilo se nám přebít stereotyp, který nás předtím trápil. V dohledné době se určitě neplánuji nastěhovat zpět k Petrovi, spíše přemýšlím o hypotéce, abych si mohla koupit vlastní byt. Petr ten svůj také vlastní. Vidíme v tomto kroku dobrou investici a hlavně jistotu do budoucna,“ vysvětluje Ivana, která zatím bydlí v pronajaté garsonce.

„Podle informací od hypotečních makléřů narůstají poslední dobou žádosti o hypotéky právě od jednotlivců. Chtějí si pořídit malé byty pro jednoho, tedy garsonky či 1 + 1, maximálně 2 + kk,“ říká Petra Horáková Krištofová, webmasterka hypotečního portálu Hypokalkulačka.cz, a dodává, že zkušený hypoteční makléř dokáže nabídnout i takovým lidem úrokovou sazbu pod dvě procenta, pokud žádají o refinancování, lze vyjednat sazbu ještě výhodnější.

Podle průzkumu žijí sami nejčastěji lidé s vysokoškolským vzděláním ve věku od 25 do 34 let.  Největší poměr lidí, kteří preferují bydlení bez partnera, je v Pardubickém kraji, a to 21 %. Vysoký podíl singles či mingles najdeme také v Jihočeském kraji, kde tvoří 17 %. V Praze žije tímto způsobem každý desátý člověk.

Bydlet ve vlastním chceme skoro všichni

To, že se poslední dobou rekordně zvýšil zájem o hypotéky, ukázal i druhý průzkum stejné finanční skupiny. Podle něj preferuje bydlení ve vlastním bytě nebo domě plných 94 % lidí ve věku mezi 18 a 50 lety. Přitom ve skutečnosti bydlí ve vlastním pouze něco pře 60 % dotázaných, což odpovídá i výsledkům sčítání lidu domů a bytů v roce 2011. V příštích 12 měsících plánuje pořízení vlastního bydlení 10 % a v horizontu 2 až 5 let dalších 26 % Čechů.

„Klienty samozřejmě motivují i nízké úrokové sazby. Podle ukazatelů Brokerindexu se průměrné úrokové sazby hypotečních makléřů drží pod dvěma procenty,“ upozorňuje Petra Horáková Krištofová.

Zajímavé výsledky přinesl průzkum i s ohledem na financování budoucího bydlení. S využitím hypotéky počítá při financování nového bydlení 63 % dotázaných, 33 % předpokládá financování pomocí stavebního spoření. Téměř polovina dotázaných má na pořízení bydlení našetřené nějaké peníze, 14 % pak počítá i s půjčkou od příbuzných, především rodičů, nebo přátel.

O průzkumech: Průzkumy Trendy v bydlení a Fakta a trendy finanční skupiny Wüstenrot provedla nezávislá výzkumná agentura Data Collect. Sběr dat probíhal on-line formou v červnu 2015. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 500 respondentů s reprezentativním zastoupením podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

Požádat makléře o radu